הקמת עסק קמעונאי המוכר תרופות ללא מרשם

גם כשמדובר בתרופות ללא מרשם, ישנם כללים שחובה להקפיד עליהם – וזאת בהתאם לתקנות הרוקחים התשס"ה 2004.
מי שמוסמך לבחון בקשות של עסקים קמעונאיים המעוניינים למכור תרופות ללא מרשם הוא אגף הרוקחות במשרד הבריאות. הבקשה לקבלת האישור ההכרחי למכירת התרופות הנ"ל מוגשת דרך הרוקח המחוזי שנמצא בלשכת הבריאות המחוזית, ועל-מנת להגיש אותה חובה ראשית כל לוודא שמתקיימים מספר תנאים מקדימים:
* רישיון עסק תקף.
* שטחו של העסק הקמעונאי הוא לפחות 60 מ"ר (נטו) וגובה הקירות הוא לפחות 2.2 מ'.
* ניתן לאטום את המבנה שבו פועל העסק ולמנוע חדירת רטיבות וחרקים מזיקים.
* המבנה מורכב מחומרים קשיחים ועמידים לאש, קירותיו שלמים וחלקים (ונקיים) וכך גם הרצפה, הדלתות והחלונות.
* הטמפרטורה במקום העסק תהיה תמיד מתחת ל-25 מעלות.
תנאי מקדים נוסף הוא למנות "אחראי" לעסק.


מהם המסמכים המוגשים עם הבקשה לאישור?

ביחד עם הבקשה לקבלת אישור למכירת תרופות ללא מרשם והקבלה על תשלום האגרה (נכון ל-2016 גובהה הוא 1,076 ₪), יש להגיש גם את התוכניות הבאות:
* תוכנית בנייה של העסק שכוללת סימון בולט של האזור שבו יוצגו התרופות (בקנה מידה 1:100)
* תרשים של האזור בו יוצגו התרופות (קנה מידה 1:50)
* תוכנית מפורטת של מתקני האחסון של התרופות ללא המרשם
* תרשימי תנוחה וחתך של המבנה עם פירוט האורך, הרוחב והגובה, פתחי האוורור הטבעיים, מתקני האוורור המלאכותיים, החומר שבו מצופים הקירות ועוד


הנחיות מיוחדות למכירת תרופות ללא מרשם

עקב הרגישות הגבוהה של תרופות, גם אם הן ניתנות לקנייה ללא מרשם רופא, ישנן הנחיות מיוחדות שחשוב לתת עליהן את הדעת בעת תכנון העסק.
כך למשל יש להציב בסמוך למקום בו מוצגות התרופות שלט בגודל של לפחות 40 ס"מ על 30 ס"מ עם טקסט ספציפי המדגיש את חשיבות הייעוץ עם רוקח או רופא (כשגם גודל הפונט של המשפטים השונים חייב להיות עפ"י הנהלים ובנוסף נדרש כיתוב באנגלית, רוסית וערבית ולא רק בעברית).
בנוסף יש למקם את מתקן הצגת התרופות כך שהן לא תיחשפנה לאור שמש ישיר או למקורות חום אחרים. תנאי נוסף הוא שהתרופות יוצגו בגובה של לפחות 120 ס"מ, ובנפרד לחלוטין מכל הפריטים האחרים אשר נמכרים בעסק.
גם לגבי המחסן בו מאוחסנות תרופות בטרם הצגתן לקהל הרחב ישנן הנחיות מפורטות, ובאופן כללי הדרישות מעסק אשר מבקש למכור תרופות ללא מרשם רבות – כך שכדאי לבצע את הליך התכנון שלו עם מלוא תשומת הלב ובעזרת אנשי מקצוע בעלי ניסיון בתחום רישוי העסקים.
אביב ברישוי, החברה המובילה לרישוי עסקים בישראל מתמחה ברישוי לכל סוגי העסקים. מעוניינים בעזרתנו בהליך קבלת רישיון עסק? צרו קשר דרך האתר או חייגו למספר 050-8092338 ונשמח לסייע! 

לשיתוף המאמר
לשיחת ייעוץ מקצועית בחינם בה נבין את הצרכים שלכם באופן מדויק שלחו הודעה:
לפנייה בוואטסאפ
לפנייה
בוואטסאפ
טופס
יצירת קשר
לחצו
להתקשר