הידעתם? הנגשת העסק שלכם לנכים הינה חובה ולא רשות

בשנת 1998 נחקק חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, שנועד להבטיח את מה שלמעשה היינו אמורים לדאוג לו גם ללא חוק מפורש – הבטחת זכויותיהם של אנשים בעלי מוגבלות. בשנים האחרונות התווספו תקנות ספציפיות הנוגעות להבטחת היכולת של בעלי המוגבלויות השונות להגיע לכל מקום שבו מוענק שירות לציבור הרחב, וכעת הנגשת עסק לנכים הינה חובה ולא רשות.


אילו עסקים מחויבים בהנגשה?

השילוב של תקנות נגישות ורישוי עסקים חל על כל מקום שניתן בו שירות לציבור כגון בתי אוכל (מסעדות, בתי קפה וכו'), חנויות, קניונים וחניונים ציבוריים, וכן על מפעלים ובתי מלאכה שיש בהם אזור קבלת לקוחות.


מי בוחן את הבקשה לרישיון עסק מבחינת נגישות?

בכל רשות מקומית ישנו מורשה נגישות שמוסמך לבחון את תוכניות העסק ולוודא כי הן מבטיחות את זכויותיהם של בעלי המוגבלויות ובפרט כי העסק מונגש עבורם.

הנגשת העסק לנכים


האם כל העסקים שמגיע אליהם קהל מחויבים בהנגשה?

כן – פרט למקרים חריגים.
פטור מנגישות לעסק יינתן ע"י מורשה הנגישות רק במקרים שבהם אין היתכנות הנדסית לביצוע ההנגשה (וכשהנכס בו פועל העסק עומד בכל חוקי התכנון והבנייה), מטעמי שימור הסביבה (במקומות ייחודיים שבהם הנגשה עלולה לפגוע בטבע או באלמנטים בעלי חשיבות אדריכלית או ארכיאולוגית) או כשהשימוש במבנה אינו טעון הנגשה.


מה כוללת ההנגשה?

ישנם הבדלים בין הנגשת עסק בבניין חדש לבין הנגשת עסק בבניין שכבר קיים (גם אם העסק עצמו חדש), וכן ישנן הנחיות ספציפיות להנגשת עסקים קטנים (ששטחם עד 100 מ"ר, אלא אם כן מדובר בבית אוכל – במקרים אלה עסק קטן הוא כזה ששטח אזור ההסעדה הוא לא יותר מ-25 מ"ר).
באופן עקרוני ההנחיות לגבי ההנגשה נועדו לוודא שבעלי מוגבלויות שונות (ראיה, שמיעה, נפשית, שכלית או קוגניטיבית) יוכלו להגיע לעסק, להיכנס אליו ולנוע בחופשיות בתוכו, וכן שהדלפקים השונים נגישים אליהם וכך גם השירותים השונים הניתנים בעסק.
לדוגמה נדרשים רוחב פתח של לפחות 75 ס"מ, שטח פנוי בגודל 150 ס"מ על 150 ס"מ (או 130 על 170) ליד כל עמדת שירות שמאפשר סיבוב של כיסא גלגלים, סימון ברור של דלתות זכוכית או קירות זכוכית, רצפה מחומר קשיח ועוד.
מעוניינים לקצר תהליכים? הסתייעות בשירותינו תשפר משמעותית את תהליך ההנגשה. חייגו כעת ואחד מנציגנו ישמח להעניק לכם מידע נוסף, 050-8092338

לשיתוף המאמר
לשיחת ייעוץ מקצועית בחינם בה נבין את הצרכים שלכם באופן מדויק שלחו הודעה:
לפנייה בוואטסאפ
לפנייה
בוואטסאפ
טופס
יצירת קשר
לחצו
להתקשר