חכמת הבייגלה

בעלי עסקים רבים, בעיקר קטנים יחסית, נוטים לחשוב שהרשויות המקומיות אינן מתייחסות ברצינות לחוק הרישוי הקובע כי על כל בעל עסק להחזיק ברישיון עסק בתוקף תוך שמירה על מגבלות החוק וההנחיות המיוחדות של הרשות, בין אם זו עירייה או מועצה מקומית.
משום מה מצטייר חוק הרישוי כחוק אפור שאינו נכפף בצורה הרמטית, פקחי העירייה נתפסים כלא מזיקים ובשורה התחתונה מעדיפים לא מעט בעלי עסקים קטנים וגדולים מוכנים לספוג את הדו"חות ולהמשיך ולנהל את עניינם בשלווה לכאורה.
זאכי סבאח, מוכר בייגלה ירושלמי שהפעיל שנים דוכן ללא רישיון, היה אחד מבעלי העסקים שגילו לצערם כי פקחי עיריית ירושלים הינם עובדים מסורים העושים את עבודתם נאמנה וללא קיצורי דרך. לאחר שהמשיך להפעיל את דוכנו בשער יפו יום אחר יום ללא הסדר הרישוי המתבקש נאסר סבאח ובהמשך נגזרו עליו עשר שנות מאסר בפועל.

החוק היבש לא נרטב אף פעם

סבאח זכה למה שמכונה במערכת המשפט "צדק יבש", העונש שהוטל עליו לא נמדד אל מול חומרת העבירה, בעיקר בהתחשב בעובדה שמעולם לא פגע פיזית באיש, אלא במתמטיקה פשוטה. את הקנסות האין סופיים שספג מפקחי העירייה (והצטברו לכדי חוב של 731 אלף ש"ח) המירה השופטת תמר נמרודי שפסקה בעניינו לימי מאסר, סה"כ 3,554 ימים בכלא.

חכמת הבייגלה

אין ספק שטעם רע עולה מהסיפור כולו ומהעובדה שאת 17 הימים שהעביר בכלא רימונים חלק סבאח עם פושעים בעלי רקע מפוקפק החשודים שביצעו עבירות גדולות וחמורות משלו (סחר בסמים וכדומה).
עם זאת בהתייחס לעובדה שפעל ללא רישיון במשך שנים ארוכות אין ספק שהיה עליו לקבל עונש כלשהו בהתאם לעבירות המיוחסות לו.

חובת הרישוי וטובת העסק

רישיון עסק אינו הליך רשות אלא חובה. על כל בעל עסק המחוייב ברישיון (על פי טבלת הקטגוריות המופיעה באתר משרד הפנים) לטפל בנושא עד להנפקתו ע"י הרשות. המטרה בסופו של דבר היא לשמור על בריאותו ובטיחותו של הציבור כולו, העובדים והלקוחות של העסק.
זאכי סבאח שוחרר מן הכלא וחובו יוסדר לצורך תשלום בפריסה לטווח ארוך, עם זאת את עוגמת הנפש והחוויה הקשה איש לא יוכל להסיר מעליו. בעלי עסקים המבקשים להימנע מגורל דומה מומלץ להם לטפל כראוי ברישיון העסק שלהם, באופן עצמאי או באמצעות חברה מקצועית לטיפול בהליכי רישוי עסקים.

לשיתוף המאמר
לשיחת ייעוץ מקצועית בחינם בה נבין את הצרכים שלכם באופן מדויק שלחו הודעה:
לפנייה בוואטסאפ
לפנייה
בוואטסאפ
טופס
יצירת קשר
לחצו
להתקשר