סוגי העסקים שצריכים רישיון עסק


סוגי העסקים שצריכים רישיון עסק מגוונים וכוללים תחומים רבים שבהם נדרש פיקוח מדויק לצורך הגנה על הציבור, הבריאות והסביבה. בראש ובראשונה, כל מסעדה, בית קפה או מוסד המגיש מזון חייב להחזיק ברישיון עסק שמאשר את עמידתו בתקנות הבריאות וההיגיינה. זהו תהליך מרכזי למניעת מחלות ולהבטחת בטיחות הצרכנים. בתי מלון ומקומות לינה נוספים כמו אכסניות ובתי הארחה דורשים רישיון להבטיח תנאים ראויים ובטוחים לאורחים, כולל בטיחות מתקנים וכיבוי אש.

עסקים המספקים שירותים כמו סלוני יופי, מכוני כושר וספא צריכים רישיון עסק כדי להבטיח שהם מציעים שירותים בתנאים בריאותיים ובטוחים. מכוני כושר במיוחד, חייבים לעמוד בדרישות בטיחות מחמירות למניעת תאונות. בנוסף, גני ילדים ומוסדות חינוך אחרים דורשים רישיון עסק שיבטיח סביבה בטוחה ומעודדת לילדים, תוך שמירה על תקנות בטיחות ובריאות.

מעבר לכך, עסקים טכניים כמו מוסכים לתיקון רכבים ומעבדות אלקטרוניקה חייבים ברישיון עסק כדי להבטיח שהם עומדים בתקנות הסביבתיות ובריאות העובדים. תחנות דלק, העוסקות בחומרים מסוכנים, חייבות ברישיון מיוחד המתחשב בסיכונים הסביבתיים ובצורך למנוע זיהום. בכל המקרים אלו, הרישיון משקף את העמידה בתקנות ומבטיח שהעסק יפעל לטובת הציבור ולא יסכן את הסביבה או את הצרכנים.

חוק רישוי עסקים, שחוקק בשנת 1968 (ומאז, כמובן, עודכן מספר פעמים) נועד להבטיח כי בתי עסק הפועלים בתחומים שונים לא יסכנו את שלום הציבור או את הבאים בשעריהם, לא יהוו מטרד לסביבתם ולא יגרמו להיווצרותן של מחלות או הפצתן. בנוסף נועדו התקנות השונות הכלולות בחוק זה לוודא כי כל העסקים יפעלו במבנים המיועדים למטרה זו ושעומדים בתקנים הרלוונטיים מבחינת כיבוי אש, וכן שתנאי התברואה בהם יהיו נאותים.


חוק זה גם מפרט את סוגי העסקים שצריכים רישיון עסק על מנת לפעול, ומחלק אותם ל- 10 קבוצות:

1. בריאות, רוקחות וקוסמטיקה

2. דלק ואנרגיה

3. חקלאות ובעלי חיים

4. מזון

5. מים ופסולת

6. מסחר ושונות

7. עינוג ציבורי, נופש וספורט

8. רכב ותעבורה

9. שירותי שמירה ואבטחה

10. תעשיה, מלאכה, כימיה ומחצבים

לפניכם פירוט לגבי חלק מהקטגוריות הנ"ל. בכל מקרה של ספק מומלץ להתייעץ עם חברה המתמחה ברישוי עסקים או לחילופין עם אגף הרישוי של הרשות המקומית שבשטחה ממוקם בית העסק שלכם.


בריאות, רוקחות וקוסמטיקה

בקטגוריית הבריאות, הרוקחות והקוסמטיקה נכללים בתי מרקחת (כולל אלה של קופות החולים), בתי עסק לייצור תמרוקים או אחסונם (אך לא לממכר תמרוקים), יצרני ציוד רפואי, יבואני אביזרים רפואיים ומכשור רפואי, מכוני יופי למיניהם (מכון שיזוף, מניקור פדיקור, הסרת שיער בלייזר וכו'), מכוני פירסינג, מעבדות רפואיות וחדרי מתים (לא כולל אלה שבבתי חולים).

חקלאות ובעלי חיים

בקטגוריה זו נכללים בין השאר בתי מטבחיים, פינות חי, פינות ליטוף, בתי חולים וטרינריים, פנסיונים לכלבים, חברות הדברה (כולל מפעלים לייצור חומרי הדברה ומחסנים בהם מאוחסנים חומרים אלה), וחברות לייצור מזון לבעלי חיים או אחסנתו וחנויות לממכר מזון זה.

 

מזון

קטגוריית ה"מזון" הינה אחת הקטגוריות המרכזיות, גם מפני שהיא מכילה מנעד רחב של בתי עסק, גם בגלל מספרם הרב של העסקים המשויכים לקטגוריה זו וגם בגלל הדרישות המורכבות יחסית הניצבות בפניהם בדרך לרישיון עסק.

תחת ההגדרה "מזון" נכללים בתי האוכל השונים (מסעדות, בתי קפה, דוכני פלאפל, סושיות, פיצריות, חומוסיות, דוכני שווארמה, חנויות לממכר סביח, יוגורטיות, גלידריות וכו'), ברים, שירותי קייטרינג, בתי קירור (לבשר ומוצריו, לחלב ומוצריו, לביצים, לדגים וכו'), עסקים לאחסנת מיני המזון הנ"ל (או משקאות), עסקים לאריזת מזונות ומשקאות, עסקים להובלת מזונות ומשקאות, קיוסקים, פיצוציות, צרכניות, מכולות, מינימרקטים, סופרמרקטים, חנויות טבע בהן נמכר גם מזון, מעדניות ואטליזים.

 

מסחר ושונות

בקטגוריה זו נמצאים בין השאר מחסנים ששטחם 50 מ"ר ומעלה (פרט לכזה הצמוד לחנות קמעונית ושנועד אך ורק לשרת חנות זו), בתי עסק לממכר אביזרי מין, אולפני הקלטות, מכבסות (כולל אוטומטיות), שירותי ניקוי יבש, מפעלים לייצור רכיבים אלקטרוניים, חנויות ששטחן עולה על 800 מ"ר, מקומות לממכר פרחים ששטחם עולה על 300 מ"ר וכן בתי עסק הפועלים בקניון שאינו מפעיל חברת ניהול.

 

עינוג ציבורי, נופש וספורט

בתי מלון, אכסניות, צימרים ועסקים אחרים המשכירים יחידות דיור לנופשים, בתי אבות (פרט לדיור מוגן החייב לעמוד בחוק הדיור המוגן ולא בחוק רישוי עסקים), חניונים המיועדים למטיילים (ללינת לילה ושאר פעילויות), חלק מהמשחקיות ומתקני השעשועים לילדים, פארקי מים, מרחצאות, חלק ממכוני הכושר (בהתאם למקום הימצאם ולציוד שיש בהם), מבני קבע שבהם נערכים מופעים ו/או ירידים, בתי קולנוע, אולמות תיאטרון, אצטדיונים ואולמות ספורט, קייטנות – כל אלה, ועוד, נכללים תחת ההגדרה "עינוג ציבורי, נופש וספורט".

 

אביב ברישוי: השותף האידיאלי להצלחת העסק שלך

בעולם שבו התקנות משתנות והדרישות הרגולטוריות הולכות ומחמירות, אביב ברישוי מציעה לך את השירות המקצועי והמותאם אישית שיאפשר לעסק שלך לצמוח ולהתפתח תוך עמידה בכל הדרישות. מהיום שתבחר לעבוד עם אביב ברישוי, תוכל להיות בטוח שכל פרטי הרישוי של העסק שלך נמצאים בידיים טובות. אנו מספקים ייעוץ, תכנון וליווי בכל תהליך הרישוי, תוך כדי שימוש בניסיון הרב שצברנו בתחום. אם אתה רוצה להבטיח שעסקך עומד בכל התקנות ומוכן לכל אתגר, פנה אלינו היום ונתחיל בתהליך שיבטיח את עתידו המצליח של העסק שלך.

לשיתוף המאמר
לשיחת ייעוץ מקצועית בחינם בה נבין את הצרכים שלכם באופן מדויק שלחו הודעה:
לפנייה בוואטסאפ
לפנייה
בוואטסאפ
טופס
יצירת קשר
לחצו
להתקשר