רישוי עסקים במועצות מקומיות

תהליך רישוי העסק במועצה המקומית או בעירייה אליה העסק שייך היה בעבר תהליך מפרך, עמוס במטלות בירוקרטיות, ארוך ומייגע. בשנת 2010  קמה יוזמה לשנות את חוק רישוי העסקים שנחקק בשנת 1968 ולהקל על בעלי עסקים חדשים בתהליך הרישוי, תוך צמצום ההתמודדות עם בירוקרטיה יבשה.


תהליך רישוי עסקים במועצות ובעיריות

תהליך רישוי עסקים במועצה מקומית אינו שונה בהרבה מתהליך רישוי עסקים בעיריות של ערים גדולות. בשני המקרים מדובר בתהליך שמתחיל בפנייה לבירור הדרישות לקבלת רישיון עסק, תשלום אגרות, מילוי טפסים לקבלת רישוי עסקים, ביקור של מפקח מטעם העירייה ואחראי מטעם המחלקה לרישוי עסקים במועצה המקומית ולאחר המתנה ארוכה – קבלת רישיון עסק או אי קבלת רישיון להפעלת עסק, בהתאם להחלטת המועצה המקומית או העירייה.

ההבדל המהותי היה בסרבול הבירוקרטי, כאשר מועצות מקומיות מטפלות בפחות עסקים מקומיים מאשר עיריות גדולות שם התהליך יכול לקחת זמן רב. הרפורמה בתחום רישוי העסקים אמורה להקל על עסקים חדשים בתהליך ולאפשר לעיריות או מועצות מקומיות לפעול במהירות רבה יותר ולהביא לפתיחת העסק במועד מוקדם יותר.

במועצות מקומיות רבות מספר הפקחים שדואג לביקורת בבית העסק ולבדיקה האם הוא עומד בכל הסטנדרטים הדרושים נמוך במיוחד, ולכן היה קושי לעמוד בכל בקשה בטווח זמן הגיוני. כתוצאה מכך בעלי עסקים רבים לא יכלו לפתוח את בית העסק שלהם.


פירוט הרפורמה בתחום רישוי העסקים

בשנת 2010 אושרה הרפורמה בחוק רישוי העסקים. הרפורמה מאפשרת את הפעלת העסקים מיד לאחר שהוקמו. כדי לעשות זאת הוקם מסלול שנקרא "מסלול ירוק", במסגרתו מוגשת הצהרה של בעל העסק כי העסק עומד בתנאי הבנייה, התכנון, הבריאות והבטיחות שנקבעו בחוק ונאכפים על ידי המועצה המקומית ומחלקת רישוי העסקים בתוכה.

לאחר הגשת ההצהרה ניתן רישיון זמני שמאפשר לעסק לפעול תוך 21 ימים. בהמשך נעשית ביקורת על ידי המועצה המקומית וניתן האישור הקבוע לתפעול העסק. כתוצאה מהרפורמה הזו קבלת רישיון עסק במועצה מקומית הוא הליך מזורז יותר, שמאפשר לבעל העסק את מרווח הנשימה להתחיל לפעול במסגרת העסק, לערוך שיפורים ולהגיש את כל המסמכים לרשות המקומית.

חלק חשוב מאד ברפורמה הוא הפיכת תהליך רישוי העסקים לתהליך ממוחשב, שנתמך על ידי אתר אינטרנט. במסגרת זו יקימו רשויות מקומיות אתרי אינטרנט או עמודי אינטרנט בתוך האתר של הרשות המקומית שמוקדשים לרישוי העסקים וכוללים את הטפסים, הפרטים ופנייה ישירה למחלקה דרך האתר. גם מהלך זה בא כדי לקצר את התהליך ולמנוע בירוקרטיה וטרחה.

בזכות הרפורמה בתחום רישוי העסקים יכולים עסקים בתחומים רבים לעבור תהליך מקוצר ולזכות ברישיון זמני לתפעול העסק. היוזמה הזו יוצרת פחות בעיות עבור בעלי העסקים בתחילת הדרך כמו גם אפשרות עבור מחלקות רישוי העסקים במועצות המקומיות לעמוד בעומס הבקשות ולטפל בהן בטווח זמן הגיוני.

לשיתוף המאמר
לשיחת ייעוץ מקצועית בחינם בה נבין את הצרכים שלכם באופן מדויק שלחו הודעה:
לפנייה בוואטסאפ
לפנייה
בוואטסאפ
טופס
יצירת קשר
לחצו
להתקשר