רישוי עסקים שאלות ותשובות נפוצות

רישוי עסקים הוא תהליך חיוני שכל בעל עסק צריך לעבור כדי להבטיח את תקינות וחוקיות פעילותו. התהליך כולל את הגשת בקשה מפורטת לרשות המקומית, עם כל המסמכים הנדרשים כגון תוכניות בנייה, אישורים סביבתיים, ובדיקות בטיחות. על העסק לעמוד בסטנדרטים ובתקנות רלוונטיות, ולקבל את הרישיון כדי לפעול באופן חוקי. ההליך דורש הבנה של הדרישות המשפטיות ולעיתים גם שיתוף פעולה עם מומחים כדי לנווט במערכת הבירוקרטית ולמזער עיכובים ומכשולים. כאשר העסק מקבל את הרישיון, הוא יכול לפעול בביטחון, יודע שהוא מתפעל בהתאם לכללים ומספק סביבה בטוחה ומקצועית ללקוחותיו. לפניכם שאלות ותשובות נפוצות בנושא רישוי עסקים שיעזרו לכם להבין את התהליך ולעבור אותו בקלות.

האם כל עסק זקוק לרישיון עסק?

ישנם עסקים המוגדרים כטעוני רישוי ועבורם חובה לקבל רישיון עסק, וישנם עסקים הפטורים מחובה זו.

איך אפשר לדעת אם העסק שלי מצריך רישיון?

רשימת סוגי העסקים החייבים ברישיון מפורטים בצו הנמצא בפרסומי משרד הפנים, ומחולקים לעשר קטגוריות, ובהן, בין השאר, בריאות, רוקחות, קוסמטיקה; עינוג ציבורי, נופש וספורט; ומזון.

את הצו אפשר למצוא באתר משרד הפנים וכן ניתן להתייעץ עם חברות המתמחות בסיוע לבתי עסק בתהליך הוצאת רישיון.

רישוי עסקים - שאלות ותשובות

אל מי עליי לפנות כדי לקבל את הרישיון?

יש לפנות אל הרשות לרישוי עסקים של הרשות המקומית שבתחומה אמור לפעול העסק.

כיצד אפשר לדעת מהם התנאים לקבלת הרישיון?

יחידות הרישוי של הרשויות המקומיות מספקות למבקשים מידע מוקדם, הכולל פירוט של כל האישורים הנדרשים לשם הפעלת העסק הספציפי שלכם (כולל דרישות ייחודיות דוגמת היתר לילה); הנחיות להכנת תוכנית עסק הנדרשת לשם קבלת הרישיון; תשובה לשאלה האם ישנו צורך באישור שימוש חורג או קבלת היתר בנייה; אזהרה בדבר בעיות צפויות (מחסור בחנייה, תלונות שכנים וכו') ובעצם את כל מה שצריך לדעת כדי להגיש בקשה לרישיון עסק.
בנוסף, ניתן לפנות אל הגופים שונים שנדרשים גם הם לאשר את הוצאת הרישיון עבור העסק שלכם, ובהם משרד הבריאות, משרד החקלאות, המשרד להגנת הסביבה, משרד התמ"ת, משטרת ישראל ושירותי הכבאות, ולבקש מהם חוות דעת מקדמית על מנת לדעת האם צפויות בעיות כלשהן בהנפקת הרישיון.

האם הגשת בקשה לרישיון עסק כרוכה בתשלום?

כן. הגשת בקשה כרוכה בתשלום אגרה, שגובהה נקבע על ידי משרד הפנים.

אילו מסמכים יש לכלול בבקשה?

יש להגיש, בין השאר, תוכנית הנדסית של העסק חתומה ע"י איש מקצוע בתחום ותרשים של סביבת העסק. הרשימה המלאה של המסמכים אותם יש לכלול בבקשה מפורטת במידע המקדמי אותו תקבלו מהיחידה לרישוי עסקים.

תוך כמה זמן מתקבלת תשובה?

עם כניסתה לתוקף של הרפורמה המקיפה לגבי רישוי עסקים, בנובמבר 2013, יוכלו חלק מבתי העסק – בהתאם לפירוט המופיע בצו רישוי עסקים – לפנות למסלול היתר מזורז ולזכות תוך 21 יום בלבד ברישיון לשנה (כשבמידה והעסק יימצא כעומד בכל תנאי הרישוי, תוקפו של הרישיון, כמובן, יוארך).

בשאר המקרים, הגופים האמורים לאשר את הבקשה מחויבים להשיב תוך 30 יום מיום הגשת הבקשה, כשבמקרים מיוחדים יוארך פרק זמן זה ל- 90 יום.

האם ניתן להפעיל את העסק עוד בטרם קבלת הרישיון?

כן, אך רק אם ניתן היתר זמני. היתר זמני מאפשר את הפעלת העסק למשך פרק זמן של עד שנה עוד בטרם ניתן הרישיון עצמו.

לאיזו תקופה ניתן רישיון עסק?

ישנם מספר סוגי רישיונות: רישיון זמני, הניתן לעסקים שמלכתחילה פרק הזמן בו הם מיועדים לפעול תחום בזמן; רישיון תקופתי, שניתן לשנה אחת, שלוש שנים או חמש שנים (ובכל מקרה, חידוש רישיון עסק שכזה הוא באחריות הרשות המקומית, שצריכה להתחיל בתהליך הרישוי מחדש עד 90 יום לפני מועד פקיעת הרישיון); ורישיון לצמיתות.

מה קורה אם אני רוצה לערוך שינויים בעסק?

כל שינוי במבנה שבו פועל העסק, בבעלות עליו ובאופי פעילותו מחייב פנייה לחידוש רישיון העסק.

חריגה מתנאי הרישיון עלולה להסתיים באובדנו – זאת לאחר תהליך שימוע ברשות המקומית.

אז כבר למדתם והבנתם את תהליך רישוי העסקים וגם קיבלתם אינפורמציה על השאלות והתשובות הנפוצות ביותר,
מה שנשאר לכם זה לחייג אלינו ולקבל ייעוץ מקצועי בדרך להצלחה.

צריכים את עזרתנו בהנפקת רישיון עסק050-8092338 להצעת מחיר במייל הנכם מוזמנים ליצור איתנו קשר בטופס צור קשר ונחזור אליכם בהקדם. 

לשיתוף המאמר
לשיחת ייעוץ מקצועית בחינם בה נבין את הצרכים שלכם באופן מדויק שלחו הודעה:
לפנייה בוואטסאפ
לפנייה
בוואטסאפ
טופס
יצירת קשר
לחצו
להתקשר