5 חוקי רישוי שחובה לבצע רגע לפני שאתם פותחים את העסק שלכם

חוק רישוי עסקים נחקק בשנת 1968 ומאז תוקן ועודכן מספר פעמים ובפרט עבר רפורמה משמעותית בשנת 2013.
עפ"י חוק זה עסקים בתחומים מסוימים מחויבים לקבל רישיון עסק על-מנת לפעול כחוק. גורמי הרישוי עבור כל עסק משתנים בהתאם לתחום בו הוא פועל, וגם הדרישות משתנות – אבל ישנם גם 5 חוקים בסיסיים שחובה לעמוד בהם.


היתר בנייה

תנאי הכרחי לקבלת רישיון עסק הוא קיומו של היתר בנייה – כלומר האם העסק פועל במבנה שאושר וניתן היתר כחוק מהגופים המוסמכים והשימוש המיועד לפעילות העסקית המתוכננת בו עפ"י תוכנית בניין עיר תקפה.
במקרים שבהם יש היתר בנייה עבור הפעילות העסקית המיועדת,אך השימוש לא תואם ניתן להגיש בקשה לאישור שימוש חורג. קבלת אישור זה מאפשרת הגשת בקשה לרישיון עסק גם בהיעדר היתר בנייה.


הגשת בקשה לרישיון עסק

בקשה לקבלת רישיון עסק מוגשת לרשות המקומית שבשטחה יפעל העסק וכרוכה בתשלום אגרה.
חשוב להדגיש כי הגשת בקשה אינה מאפשרת את הפעלת העסק – רק לאחר שהיא מאושרת ניתן להתחיל לפעול באופן חוקי.


מי מוסמך לחתום על תוכנית עסק?

אל הבקשה לרישיון עסק יש לצרף תוכנית עסק מפורטת.
חוק רישוי עסקים מגדיר מיהם בעלי המקצוע שרשאים לחתום על התוכנית הנ"ל: מהנדס אזרחי שרשום בפנקס המהנדסים, אדריכל, הנדסאי בניין או הנדסאי אדריכלות אשר רשום בפנקס ההנדסאים.
ובהתאם למהות,גודל,העסק יש לצרף לתוכנית גם אישור מורשה נגישות ו/או תוכנית בטיחות.


רישיונות נוספים על רישיון העסק

בחלק מהמקרים נדרש בעל העסק לקבל רישיון נוסף על רישיון העסק – כך למשל מפעלי מזון ושירותי קייטרינג זקוקים לרישיון יצרן מטעם משרד הבריאות (שירות המזון), ועסקים לייצור תמרוקים או לייבואם זקוקים לרישיון תמרוקים כללי וכן רישיון ספציפי עבור כל תכשיר או מוצר.
סוג אחר של היתרים מיוחדים הוא היתר לילה המאפשר את פתיחת העסק מעבר לשעות הפעילות הרגילות (היתר שבתי אוכל ועינוג ציבורי זקוקים לו אם הם מיועדים לבליינים), היתר הצבת שולחנות וכיסאות על המדרכה והיתר הצבת פרגוד (סגירת חורף).


תכנון העסק בהתאם לדרישות גורמי הרישוי

הדבר החשוב ביותר שחובה לבצע לפני פתיחת העסק הוא כמובן תכנון המרכיבים השונים של העסק בהתאם לדרישות כל גורמי הרישוי הרלוונטיים.
ניתן להגיש בקשה למידע מוקדם כדי לקבל מראש את רשימת הדרישות ולהיערך בהתאם, ועוד המלצה חמה היא להיעזר באנשי מקצוע בתחום הרישוי כדי להבטיח הליך יעיל ומהיר ככל האפשר.
התקשרו כעת לאביב ברישוי להנפקת רישיון עסק – 050-8092338 להצעת מחיר במייל הנכם מוזמנים ליצור איתנו קשר בטופס צור קשר ונחזור אליכם בהקדם!

לשיתוף המאמר
לשיחת ייעוץ מקצועית בחינם בה נבין את הצרכים שלכם באופן מדויק שלחו הודעה:
לפנייה בוואטסאפ
לפנייה
בוואטסאפ
טופס
יצירת קשר
לחצו
להתקשר