5 צעדים ראשונים בהקמת עסק - רישוי עסקים | אביב ברישוי

by אביב ברישוי
8 שנים ago
607 Views

מה אתם צריכים לדעת לפני שאתם מקימים עסק חדש?

מזל טוב, החלטתם להקים עסק. חשבתם רבות על מה אתם רוצים לעשות, כיצד תעשו זאת, מי יהיה קהל היעד וכיצד תהפכו את כל העניין לפרנסה, וכעת אתם מוכנים לצאת לדרך.

אז זהו, שלא בדיוק… רגע לפני שאתם פותחים קופה ומתחילים להציע את מרכולתכם, עליכם להסדיר את העסק עם רשויות המדינה, ולבנות את היסודות.

עסק טוב, כזה שיהיה יציב ויפעל לאורך זמן, צריך להבנות נכון ובצורה מסודרת, ולצורך כך כדאי להיעזר בשירותי ייעוץ של מומחים. הליך בניית העסק, כמו גם הליך רישומו והסדרתו אל מול רשויות המדינה, משתנה בהתאם לסוג העסק, אולם ניתן להצביע על מספר קווי יסוד משותפים:

  1. כתיבת תכנית עסקית

תכנית עסקית היא למעשה מפת הדרכים של העסק. תכנית טובה תכלול מידע על המוצר או השירות המוצעים, על השוק ויעדי העסק, ותסייע לגיוס מקורות מימון.

  1. בחירת אופן ההתאגדות

ישנן אופציות שונות לרישום עסק (כגון עוסק פטור, עוסק מורשה, חברה בע"מ, שותפות), ובעוד שחלופה אחת יכולה להטיב כלכלית עם עסק מסוים, אחרת יכולה להגבילו. בבואכם לבחור את אופן ההתאגדות, השאלה הראשונה שיש לשאול היא שאלת המחזור והרווחיות הצפויים, ולצורך מענה עליה יש להסתמך על התכנית העסקית.

  1. התנהלות מול הרשויות

לאחר הגדרת מאפייני העסק, השלב הבא הוא רישומו כחוק. כיום לא קיימת רשות אחרת האחראית על כלל ההיבטים, ועל עסק קיים להתנהל מול מספר רשויות שונות ובלתי תלויות. הרישום כולל פתיחת תיק במס ערך מוסף, מס הכנסה וביטוח לאומי, ולצורך כך תצטרכו לספק פרטים כגון שם העסק, סוג המוצר או השירות המוצעים, פרטים על הכנסות צפויות, אופן ההתאגדות כפי שהוגדר לעיל ופרטים על בעלי העסק.

  1. קבלת רישיון עסק

בכל רשות מקומית קיים אגף לרישוי עסקים, הפועל מכוח חוק רישוי עסקים. חוק זה נועד במטרה לוודא כי בעסק נאכפות סוגיות מהותיות כגון הגנה על שלום הציבור, בטיחות, הבטחת בריאות הציבור, שמירה על איכות הסביבה וכו'. בהתאם לכך, לא כל סוגי העסקים מחויבים בקבלת רשיון עסק, אלא רק עסקים העוסקים בתחומים המוגדרים בחוק.

שימו לב כי מדובר בהליך בירוקרטי ומסורבל, הדורש התנהלות מול גופים שונים כגון משטרה, כיבוי אש, משרדי ממשלה שונים וכו' (בהתאם לסוג העסק).

  1. גיוס מקורות מימון

ניתן להניח כי את השלב הזה לא תשכחו… יחד עם זאת, ראוי להזכירו כאן כיוון שמדובר בשלב חשוב ומהותי, ולא תמיד טריוויאלי כמו שניתן היה לחשוב. מורכבות השלב נקבעת בהתאם לסוג המימון של העסק, כפי שהוגדר בתכנית העסקית – האם מדובר במימון עצמי, בהלוואה או בגיוס כספים מקרנות או משקיעים פרטיים. ישנם גופים שונים כגון הרשות לעסקים קטנים ובינוניים, המעניקים תמיכה לעסקים חדשים. הצלחתו של שלב זה תלויה רבות בכתיבה מפורטת ומדויקת של התכנית העסקית.

כפי שניתן לראות, השלבים המוצעים להלן שזורים זה בזה, וביצוע טוב ומעמיק שלהם ישפר מאד את סיכויי ההצלחה של העסק. ומה עוד ישפר? תנו שירות או מוצר איכותיים, זה בטוח יעזור!

בהצלחה!

המאמר נכתב על ידי חברת Practic המתמחה בייעוץ שיווקי ובניית תוכנית אסטרטגיה שיווקית לעסקים וחברות.

לשיתוף המאמר