רישיון לניהול עסק ביתי


האם חובה לקבל רישיון עסק כשהוא מתנהל בתוך דירת המגורים?

ההבחנה בין עסקים שמחויבים בקבלת רישיון כדי לפעול כחוק לבין עסקים שלא זקוקים לרישיון היא בהתאם לסוג הפעילות בעסק ולא על סמך המיקום שלו.
כך לדוגמה אם ישנו אדריכל שהמשרד שלו ממוקם בדירה שבה הוא גר, הוא לא צריך רישיון שכן משרדי אדריכלים פטורים מחובת רישוי. לעומת זאת עסק ביתי לייצור מזון חייב לקבל גם רישיון עסק וגם רישיון יצרן ממשרד הבריאות – אפילו אם היקף המכירות שלו צנוע.


האם מותר לפתוח כל עסק בכל דירת מגורים?

לא.
בניין מגורים מיועד על-פי תוכנית בניין עיר (תב"ע) למגורים. פתיחת עסק במקום כזה עלולה ליצור מטרד לשכנים, ועל כן פתיחת עסק מחייבת קבלת היתר לשימוש חורג.
היתר זה ניתן על-ידי הוועדה לתכנון ובנייה. שימו לב: הפעלת עסק ביתי ללא היתר לשימוש חורג מהווה עבירה פלילית. בנוסף חובה להגיש את הבקשה להיתר עוד לפני שהעסק מתחיל לפעול, וכמובן שהגשת הבקשה לא מאפשרת התחלת פעילות – זו אפשרית רק אם ולאחר שהבקשה מאושרת.

פתיחת עסק מהבית


לכמה זמן ניתן היתר לשימוש חורג?

במרבית המקרים היתר שימוש חורג ניתן לפרק זמן של 3-5 שנים.


מה בוחנת הוועדה לתכנון ובנייה?

על-מנת להחליט האם לאשר את השימוש העסקי בדירת המגורים, בוחנת הוועדה הן את אופי הפעילות של העסק והן את מידת ההפרעה לשכנים.
כך למשל עבור הפעלת עסק ביתי בדירת קרקע או מרתף קל יותר בדרך כלל לקבל את ההיתר, ובפרט אם ישנה גישה נפרדת אל מקום העסק. גם במקרים שבהם אין קבלת קהל בעסק, או שמגיעים אליו לקוחות מעטים יחסית, גדל הסיכוי לקבל את ההיתר לשימוש חורג.


האם השכנים רשאים להגיש התנגדויות?

כן.
הוועדה לא מחויבת כמובן לקבל את ההתנגדויות, אולם זהו בהחלט שיקול ועל כן ההמלצה היא לשמור על יחסים תקינים עם כל השכנים בבניין.


האם ניתן לערער על החלטה שלילית?

כן.
אם נדרשתם לקבל היתר לשימוש חורג ובקשתכם נדחתה ע"י הוועדה לתכנון ובנייה, תוכלו לערער על ההחלטה תוך 30 ימים ממועד קבלת התשובה השלילית.
מומלץ להגיש מראש את הבקשה בעזרת מומחים בתחום כדי להבטיח סיכוי מקסימלי לתשובה חיובית והפעלת העסק הביתי כחוק.
 – לעוד שאלות ותשובות בנושא רישוי עסקים היכנסו לכתבה הבאה 
התקשרו כעת לאביב ברישוי להנפקת רישיון עסק – 050-8092338 להצעת מחיר במייל הנכם מוזמנים ליצור איתנו קשר בטופס צור קשר ונחזור אליכם בהקדם!

לשיתוף המאמר
לשיחת ייעוץ מקצועית בחינם בה נבין את הצרכים שלכם באופן מדויק שלחו הודעה:
לפנייה בוואטסאפ
לפנייה
בוואטסאפ
טופס
יצירת קשר
לחצו
להתקשר