חשיבות הרישוי במפעל לייצור מזון תינוקות בישראל

באופן טבעי, מזון תינוקות הוא מוצר רגיש מאין כמותו ובהתאם לרישוי מפעל המייצר מזון שכזה ישנה חשיבות רבה. מפעלים המייצרים מזון לתינוקות מחויבים הן ברישיון יצרן (מטעם משרד הבריאות) והן ברישיון עסק, ובכדי לקבל כל אחד משני רישיונות אלה על המפעל לעמוד בשורה ארוכה של תנאים הנוגעים הן למבנה שבו שוכן המפעל והן לתהליכי הייצור וההתנהלות שלו באופן כללי.


תהליך קבלת רישיון יצרן

בקשה לקבלת רישיון יצרן מוגשת דרך לשכת הבריאות המחוזית ונבחנת ע"י שירות המזון הארצי. אל הבקשה יש לצרף תוכניות מפורטות של המפעל: תרשים סביבה (על סמך תב"ע מאושרת), תרשים מגרש כולל הבלטה של פרטים חשובים כמו מערכת הביוב, תוכנית מערכת האינסטלציה של המפעל, תוכניות של האגפים השונים במפעל, פירוט של המכונות בהן יתבצע הייצור ועוד מידע רלוונטי לגבי המפעל.
בנוסף יש להגיש נספח ייצור שבו יפורטו הכמויות של חומרי הגלם, האריזות והתוצרת המוגמרת, דרכי האחסון של כל אלה, מספר העובדים במפעל ועוד.
חשוב להדגיש כי רשימת הדרישות ממפעל מזון באופן כללי וממפעל לייצור מזון תינוקות בפרט נרחבת ומפורטת, כך שמומלץ לבצע תכנון מדוקדק של המפעל בעזרת אנשי מקצוע מתחום הרישוי.
לאחר קבלת אישור עקרוני משירות המזון המחוזי, יכול בעל המפעל להתחיל ליישם את התוכניות אבל עוד לפני שניתן לשווק את התוצרת המוגמרת נערכת במקום ביקורת של מפקחי מזון מוסמכים מלשכת הבריאות המחוזית – ורק אם המפעל עובר אותה מבחינה תברואתית וטכנולוגית הוא מקבל את רישיון היצרן.
רישוי מזון תינוקות


תהליך קבלת רישיון עסק

לאחר קבלת רישיון יצרן יש לקבל גם רישיון עסק, וזאת דרך אגף הרישוי ברשות המקומית.
את הבקשה לרישיון עסק בוחנת לא רק הרשות המקומית אלא גם המשרד להגנת הסביבה, הרשות הארצית לכבאות והצלה ובמקרים מסוימים גם משרד הכלכלה.
באופן טבעי, המשרד להגנת הסביבה מעמיד אף הוא רשימת דרישות למפעל לייצור מזון התינוקות – במטרה לוודא שלא ייווצר זיהום אוויר ברמה גבוהה מהמותר בחוק, שלא יחלחלו חומרים מזיקים לקרקע או למים, שסילוק השפכים והפסולת המוצקה לא יפגע בסביבה וכן שלא ייווצר מטרד רעש עקב הפעילות במפעל.
ניתן להגיש בקשה למידע מקדמי וכך לקבל מראש מהמשרד להגנת הסביבה את רשימת הדרישות הספציפיות ולהיערך על פיה.
אביב ברישוי, החברה המובילה לרישוי עסקים בישראל מתמחה ברישוי לכל סוגי העסקים. מעוניינים בעזרתנו בהליך קבלת רישיון עסק? צרו קשר דרך האתר או חייגו למספר 050-8092338 ונשמח לסייע! 

לשיתוף המאמר
לשיחת ייעוץ מקצועית בחינם בה נבין את הצרכים שלכם באופן מדויק שלחו הודעה:
לפנייה בוואטסאפ
לפנייה
בוואטסאפ
טופס
יצירת קשר
לחצו
להתקשר