איך מקבלים אישור כיבוי אש שנדרש לרישיון עסק?

על פי החוק, אחד השלבים בקבלת רישיון עסק או בחידוש רישיון קיים הוא קבלת אישור כיבוי אש. אישור זה ניתן על ידי רשות הכבאות הארצית לאחר בדיקה מקיפה של המערכות ואמצעי הכיבוי הקיימים ובהתאם לכתוב בחוק. לאחר הבדיקה יוגש דו"ח אשר כולל את סידורי הכבאות הנדרשים.
בדרך זו, בעלי עסקים יכולים להבטיח את שלומם ובטיחותם של העובדים או של הלקוחות השוהים בבית העסק וכן לצמצם את הסיכון בפריצת שריפות במבנה. יתרה מכך, ציוד כיבוי אש הנו חשוב גם למטרת השתלטות על שריפה שפורצת בעסק ולכן קיימת חשיבות רבה לקבלת אישור כיבוי אש מטעם שירותי הכבאות.
ציוד כיבוי אש

תהליך הוצאת אישור כיבוי אש

אם בכוונתכם לפתוח עסק חדש או לחלופין, לחדש רישיון עבור עסק קיים, עליכם לבנות תכנית עסק מפורטת ולהגיש אותה לרשות המקומית. על התוכנית לכלול את הפרטים הבאים:

  • ציוד כיבוי אש הנמצא במבנה
  • סוגי חומרי הבניה ששימשו לבניית המבנה וחלקיו
  • מערכות גילוי אש ועשן
  • פתחים ויציאות חירום בעסק (לצרכי מילוט במקרה שריפה)
  • לוחות חשמל בעסק
  • מערכת גפ"מ (גז פחמימני מעובה)
  • מערכת מים לכיבוי אש (עמדות כיבוי אש וספרינקלרים)
  • מערכות מיזוג אויר ומנדפים
  • מערכות מורכבות

כמו כן, מלבד תכנית המבנה, על העסק לציין את מהותו, מיקומו, סוג הפעילות שתתקיים בו, סוג האוכלוסייה, מספר האנשים שצפויים לשהות בו, שעות פעילות, פרטים אישיים של הבעלים ודרכי ההיערכות של העסק מההיבט של מערכות התרעה וכיבוי אש.
לאחר הגשת התכנית, הרשות המקומית תעביר אותה למפקח בטיחות אש לצורך בחינה קפדנית, כאשר בהמשך ישלח מפקח על מנת לאשר כי היא אכן משקפת את המציאות. במידה ויראה כי טוב, יאשר את התכנית ואתם תעברו עוד שלב בדרככם להוצאת רישיון עסק. במידה ונדרשות התאמות, המפקח יגיש רשימה ובה הנחיות מפורטות אותן בעל העסק יצטרך ליישם.
בהמשך הדרך ולאחר הגשת האישורים והמסמכים הנדרשים, המפקח יגיע שוב על מנת לוודא כי ההתאמות בוצעו וכל ההנחיות מולאו. במידה וכן, רשות הכבאות תאשר את מתן רישיון העסק.

מהן הדרישות של רשות הכבאות הארצית?

הדרישות של רשות הכבאות הארצית שונות מעסק לעסק ותלויות בגודלו, בסוג המבנה, בכמות האנשים אשר צפויים להיות בו, בחומרים בהם נעשה שימוש ועוד. עם זאת, ישנן הנחיות כלליות העוסקות בנושאים שונים, החל בהתקנת מערכות אוטומטיות לכיבוי שריפות ואיתור אש ועשן, דרך נגישותם של ברזי שריפה והתקנת מחיצות אש ועד הצבת שילוט נהיר וברור אשר מכוון את האנשים אל עבר יציאות החירום.
מטבעם של דברים, ככל שהעסק יהיה גדול יותר כך הדרישות ממנו יהיו גבוהות יותר. יחד עם זאת, מומלץ שלא לקחת סיכון, תרתי משמע, ולמלא את ההנחיות הן לצורך קבלת רישיון עסק והן לשמירה על השקט הנפשי.
אילו מערכות כיבוי אש מומלץ להתקין בכל עסק? למידע נוסף לחצו כאן >>

לשיתוף המאמר
לשיחת ייעוץ מקצועית בחינם בה נבין את הצרכים שלכם באופן מדויק שלחו הודעה:
לפנייה בוואטסאפ
לפנייה
בוואטסאפ
טופס
יצירת קשר
לחצו
להתקשר