רישיון עסק למסעדת חומוס פול סלטים, חומוסיה, מזנון

מס’ סידורי של בית העסק ע”פ טבלת צו רישוי עסקים עדכנית 4.2
משויך לקבוצה מס': קבוצה 4 – מזון


תיאור העסק הטעון ברישוי
:

החומוס פופולרי לא פחות מפלאפל ובכל מקום שתרצו כמעט תוכלו לשבת ולנגב חומוס חם בהנאה. מסעדות חומוס פול, חומוסיות, מחוייבות ברישיון עסק, בדיוק כמו כל מסעדה אחרת, אפילו אם הן מגישות מנות חומוס בלבד (ללא בשר או תוספות וכו'). הדרישה לרישוי מחייבת את עסקי החומוס וטוב שכך. אנו רואים ברישוי גורם חזק וחשוב שבסופו של דבר מטרתו היא לשמור על בריאות לקוחות העסק.


התאמת נכס לאופי פעילות העסק

רוב החומוסיות מקבלות את הלקוחות שלהם בישיבה, בניגוד לפלאפל או סביח קצת קשה לאכול בעמידה. מכיוון שכך על בית העסק לקחת בחשבון את כל ההתאמות הנדרשות לא רק במטבח עצמו המכין את מנות החומוס אלא גם באזור הישיבה ומסביבה לו.
במטבחים שמייצרים מזון יש לעמוד בכל דרישות משרד הבריאות על פי תקנים שחוקקו מראש בהתאמה לסוג המזון. על המטבח לעמוד בדרישות גודל, מידות, אמצעים שונים, מוצרי חשמל, תשתיות ועוד בהתאם לפעילות הבישול המתקיימת בו. את הפירוט של הנ"ל תוכלו לקבל במידע המקדמי הנשלח אליכם לאחר הגשת הבקשה לרישוי העסק ברשות המקומית.
בין הדרישות: מערכות נידוף עשן, ניקוז שמנים, ביוב ואינסטלציה מתאימות, מערכות חשמל לתמיכה בכל מוצרי החשמל הפועלים במסעדה ועוד.
אזורים נפרדים למוצרים חמים וקרים, לחומרי גלם שונים, לתוספות ולקציצת ירקות, לבישול, טיגון, אפייה, צלייה או כל פעילות אחרת הנעשית במטבח.
באזור החיצוני – אזור הישיבה של המסעדה יש לפעול גם בהתאם לרשימת הדרישות.


מניעת עישון במקומות ציבוריים

החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים חל כמובן גם על מסעדות, ובהתאם, על מנת לקבל רישיון עסק יש לבצע הפרדה ברורה בין אזור ללא עישון לבין אזור שהעישון בו מותר (אזור זה הינו אופציונלי, ואם הוא ישנו יש להציב שלט בולט המבהיר כי רק במרחב זה ניתן לעשן).


נגישות

במסעדות שבהן למעלה מ- 25 מקומות ישיבה יש להבטיח נגישות מלאה לנכים, כולל חדרי שירותים מותאמים לצרכיהם ותפריטים אותם גם כבדי ראייה יוכלו לקרוא. כמו כן חל איסור למנוע כניסת עיוור עם כלב נחייה. את יתר ההנחיות וההתאמות שיש לבצע ניתן לקבל במחלקת רישוי עסקים ברשות המקומית או באתר הבית של משרד הפנים המפרט את התקנות שיש לבצע בכל עסק.
מעוניינים לפתוח מקום חומוסיה? צרו קשר עם אחד מנציגי אביב ברישוי, במספר 050-8092338 ואנו נלווה אתכם בכל שלב ושלב בדרך עד לקבלתו המיידית של רישיון העסק.
 
 

תהליך קבלת רישיון העסק:

  1. על מנת לקבל רישיון עסק להפעלת חומוסיה עליכם לעבור מספר שלבים, בראש ובראשונה יש לפנות אל הרשות המקומית ולהיפגש עם נציג מחלקת הרישוי, הוא יוכל לבדוק האם הלוקיישן שבו אתם מעוניינים להקים את המסעדה שלכם הינו קביל לפעולה מסוג זה וכמו כן להעניק לכם מידע מקדמי שיעזור לכם בשלבים הבאים.
  2. בשלב הבא פנו אל גורמי הרישוי המחייבים אתכם באישור לקבלת רישיון עסק עבור והם ה:


גורמי רישוי (מעודכן לצו הרישוי 2013):

משרד הבריאות –  בחלק מהרשויות חובה ובחלק מהרשויות לידיעה
משטרה – חובה (במכירת אלכוהול או אפשרות לישיבה במקום מעל כמות סועדים מסויימת)
גורם חיקוק אחר: אין
פרסום מפרט אחיד: אין
תוקף הרשיון (3 שנים בדרך כלל)

  1. לאחר שני השלבים הללו יהיה עליכם להכין תוכנית עסק מפורטת (מומלץ לבצע שלב זה בעזרת איש מקצוע מומחה מתחום הרישוי ולמנוע את דחיית הבקשה) להוסיף מפות, תרשימי מטבח, אזור הסבה והסעדה, גורמי בטיחות ועוד ועוד ולאחר מכן להגיש בקשה לקבלת רישיון עסק. מומלץ לוודא כי לרשות המקומית בה אתם מגישים את הניירת אין דרישות נוספות לרישוי העסק או תנאי סף נוספים.
  2. המתינו לקבלת התוצאות. במידה ונדחתה בקשתכם לרישוי העסק, דבר נפוץ מאד בתחום המסעדנות, יהיה עליכם לתקן את הליקויים ולהגיש את הבקשה בשנית וכן הלאה עד לביצוע כל הנדרש מבחינת החוק לפתיחת העסק.

 

רשיונות נוספים

מסעדות רבות זקוקות מעבר לרישיון עסק גם להיתרים ספציפיים:

  1. רישיון יצרן – בעל אישור משרד הבריאות או מפקח מטעם ברשות המקומית שהוסמך לעניין.
  2. היתר להצבת פרגוד חורף, המאפשר סגירת חלק מהמסעדה בין אוקטובר לאפריל
  3. היתר להצבת שולחנות וכיסאות, המאפשר “השתלטות” על חלק מהמרחב הציבורי הסמוך למסעדה.
  4. היתר לילה, המאפשר פעילות גם אחרי חצות.

כל אחד מההיתרים הללו ניתן לקבל ברשות המקומית, יש לפנות למחלקת רישוי עסקים ולהגיש בקשה מיוחדת, לסגירות חורף למשל וכדומה. את רשימת התקנות שיש לבצע בהתאם תוכלו לקבל במקום וכך להכין את העסק בצורה אופטימאלית עד לקבל האישור.
רוצים לפתוח מסעדת חומוס פול? מבלי להיתקל בסחבת בירוקרטית שעולה ביוקר? צרו קשר עם אחד מנציגי אביב ברישוי, במספר 050-8092338 ואנו נלווה אתכם בכל שלב ושלב בדרך עד לקבלתו המיידית של רישיון העסק.

לשיתוף המאמר
לשיחת ייעוץ מקצועית בחינם בה נבין את הצרכים שלכם באופן מדויק שלחו הודעה:
לפנייה בוואטסאפ
לפנייה
בוואטסאפ
טופס
יצירת קשר
לחצו
להתקשר