אילו עסקים ניתן לפתוח בשבת?

פעילות עסקית בשבת היא מקור למחלוקת עמוקה בציבור הישראלי מזה שנים רבות. מצד אחד ישנם מי שמבקשים להנהיג שבת ברוח הדת היהודית, ומצד שני רבים אחרים מעוניינים במקסימום חופש כולל האפשרות לבלות ולבצע קניות שונות גם ביום זה. עוד כדאי לזכור שלפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה 1 מכל 4 אזרחים במדינה כלל אינו יהודי, וגם בקרב היהודים רק 30% מגדירים את עצמם כדתיים או חרדים. פעילות בשבת היא גם סוגיה שקשורה לרישוי עסקים – וחשוב להתנהל באופן מושכל כדי לא לספוג קנסות מיותרים או לעמוד לדין בגלל הפרת החוק.


מי קובע האם ניתן לפתוח עסק בשבת?

גם לגבי השאלה מי מוסמך לקבוע האם ניתן לפתוח עסק מסוים בשבת ישנו מאבק – בין הרשויות המקומיות שמבקשות להחליט בעצמן לגבי העסקים בתחום השיפוט שלהן ובהתאם לאופי האוכלוסייה המקומית, לבין משרד הפנים ששואף להשליט מדיניות אחידה ובפרט לאפשר רק לעסקים חיוניים לפעול בשבתות.


מהם השינויים האחרונים בתחום?

מאחר שמדובר בנושא פוליטי, ישנם שינויים משמעותיים לעתים קרובות וכך למשל ב-2018 אושרה הצעת חוק לתיקון דיני הרשויות המקומיות – חוקי עזר בעניין פתיחת וסגירת בתי עסק בימי המנוחה. לפי הצעה זו, שמוכרת כ"חוק המרכולים", רשות מקומית שתבקש לאפשר פעילות עסקית בשבת לסוגי עסקים מסוימים תידרש לקבל את הסכמתו של שר הפנים – למעט בתי קפה, מסעדות, בתי אוכל, בתי קולנוע, אולמות תיאטרון, עסקים נוספים בקטגוריה של "עינוג ציבורי" וכן חנויות נוחות בתחנות דלק.
פתיחת עסקים בשבת - חוקי רישוי


באילו מקרים אפשר לפתוח עסקים בשבתות?

כשמדובר על עסק שבעליו אינו יהודי והוא נמצא באזור שרוב האוכלוסייה בו אינה יהודית, ובנוסף הוא אינו גורם למטרד כלשהו, קל יחסית לקבל את ההיתר המיוחד המאפשר פעילות גם בשבת. כך למשל אגף רישוי עסקים בעיריית תל אביב יפו מעניק היתרים אלה ביפו.


איך תוכלו לדעת בוודאות האם העסק שלכם יכול לפעול בשבת?

באופן כללי עקב חוסר הבהירות בתחום, מומלץ לוודא מראש מהי המדיניות העדכנית של הרשות המקומית בנוגע לסוג העסק הספציפי שלכם. המלצה נוספת היא להיעזר במומחים בתחום הרישוי שיעזרו לכם להבטיח את האינטרסים העסקיים שלכם בלי לסכן את רישיון העסק. לעוד טיפים וחוקי רישוי לפני פתיחת עסק היכנסו 
התקשרו כעת לאביב ברישוי להנפקת רישיון עסק050-8092338 להצעת מחיר במייל הנכם מוזמנים ליצור איתנו קשר בטופס צור קשר ונחזור אליכם בהקדם!

לשיתוף המאמר
לשיחת ייעוץ מקצועית בחינם בה נבין את הצרכים שלכם באופן מדויק שלחו הודעה:
לפנייה בוואטסאפ
לפנייה
בוואטסאפ
טופס
יצירת קשר
לחצו
להתקשר