דרישות המשרדים הממשלתיים בנושא רישוי מפעלים

כל המפעלים השונים הפועלים בארץ מחויבים עפ"י חוק רישוי עסקים בקבלת רישיון עסק. גורמי הרישוי משתנים בהתאם לתחום הפעילות של המפעל ולמוצרים שהוא מייצר, ובאופן טבעי גם הדרישות מכל סוג של מפעל אינן זהות – אולם בכל מקרה מדובר בהליך מורכב למדי, ועל מנת לייעל אותו ולהבטיח מינימום הוצאות וקבלת היתר לפעול כחוק בזמן הקצר ביותר מומלץ להיעזר באנשי מקצוע מנוסים בכל הנוגע לרישוי מפעלים.

רישוי מפעלים


אילו משרדים ממשלתיים מהווים גורם רישוי עבור סוגי המפעלים השונים?

מפעלים לייצור מזון – משרד הבריאות (שמנפיק להם רישיון יצרן), המשרד להגנת הסביבה ואם מדובר במפעל גדול יחסית (כושר ייצור של למעלה מ-50 טון ביום כשחומרי הגלם הם מן הצומח ולמעלה מ-5 טון כשחומרי הגלם הם מן החי) גם משרד הכלכלה.
מפעלים לייצור תמרוקים, תכשירים רפואיים וציוד רפואי –  המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות ומשרד הכלכלה.
מפעלים לייצור חומרי הדברה – המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות ומשרד הכלכלה.
מפעלים לייצור מזון לבעלי חיים – המשרד להגנת הסביבה, משרד הכלכלה ומשרד החקלאות.
מפעלי טקסטיל – משרד הכלכלה והמשרד להגנת הסביבה.
מפעל לייצור דשנים – המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות ומשרד הכלכלה.
מפעלים לייצור מלט, שיש, אספלט, בטון ושאר חומרי גלם לבנייה – משרד הכלכלה והמשרד להגנת הסביבה.
מפעלים לייצור מוצרי מתכת, נייר ומוצריו, מוצרי עץ או מוצרי פלסטיק – משרד הכלכלה והמשרד להגנת הסביבה.


מהן הדרישות של משרד הכלכלה?

משרד הכלכלה, באמצעות מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית, מציב דרישות בנוגע לתנאי העבודה במפעלים השונים ובפרט בכל הקשור לשמירה על שלומם של העובדים והבטחת תנאים הולמים וסביבת עבודה בטוחה.

מהן הדרישות של המשרד להגנת הסביבה?

המשרד להגנת הסביבה מציג לכל מפעל דרישות לגבי הטיפול בשפכים ובפסולת מוצקה (כך שלא יזהמו את הסביבה), לגבי צמצום זיהום האוויר כך שלא יחרוג מהרף המותר, לגבי מניעת חלחול חומרים מסוכנים למקורות מים ולקרקע, לגבי רמות הרעש שמייצר המפעל וכן בנוגע לאסבסט או אבק.


מהן הדרישות של משרד הבריאות

במקרים שבהם נדרש גם אישור של משרד הבריאות לצורך רישוי, בדרך כלל ישנם כללים רבים שהמפעל חייב לעמוד בהם – לגבי המבנה, המערכות השונות המותקנות במפעל, תהליכי הייצור ועוד, והכל כדי להבטיח שהמוצרים לא יסכנו את בריאות הציבור.

אביב ברישוי, החברה המובילה לרישוי עסקים בישראל מתמחה ברישוי לכל סוגי העסקים. מעוניינים בעזרתנו בהליך קבלת רישיון עסק? צרו קשר דרך האתר או חייגו למספר 050-8092338 ונשמח לסייע! 

לשיתוף המאמר
לשיחת ייעוץ מקצועית בחינם בה נבין את הצרכים שלכם באופן מדויק שלחו הודעה:
לפנייה בוואטסאפ
לפנייה
בוואטסאפ
טופס
יצירת קשר
לחצו
להתקשר